Jeśli potrzebna Ci pomoc, w Centrum Psychoterapii Blisko znajdziesz doświadczonych specjalistów gotowych na empatyczną rozmowę i wysłuchanie. Przeczytaj, czym jest poradnictwo psychologiczne i jakie objawy powinny skłonić Cię do umówienia się na konsultację z psychologiem.
Czym jest konsultacja psychologiczna?
Konsultacja psychologiczna to pierwszy i zdecydowanie najważniejszy etap w procesie rozpoznania problemów i leczenia (jeśli okaże się ono konieczne). Polega na spotkaniu się z psychologiem w miejscu, które sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, rozmowie, wysłuchaniu i zrozumieniu sytuacji pacjenta. Psycholog słucha, zadaje pytania, ale też gotowy jest na udzielenie odpowiedzi na nurtujące pacjenta kwestie. Podczas spotkania omawiane są problemy, trudności, kryzysy i wyzwania życiowe, z którymi mierzy się pacjent. Specjalista nie ocenia, nie wygłasza subiektywnych opinii, nie krytykuje i nie neguje, lecz skupia się na diagnozie i znalezieniu konstruktywnych rozwiązań.
Należy podkreślić, że konsultacja psychologiczna nie polega na leczeniu, a postawieniu profesjonalnej diagnozy psychologicznej i określeniu skutecznych metod poradzenia sobie z doświadczanymi problemami. Pierwsze spotkanie z psychologiem trafnie nazywane jest więc konsultacją lub poradnictwem. Bez względu na to, czy szukasz wskazówek odnoszących się do konkretnego problemu, czy też borykasz się z długofalowym dyskomfortem i rozchwianiem emocjonalnym, nie znając jego źródła, to konsultacja u psychologa będzie właściwą decyzją.
Konsultacja psychologiczna w pigułce
- Konsultacja psychologiczna służy poradnictwu i postawieniu profesjonalnej diagnozy psychologicznej, która nierzadko stanowi punkt odniesienia do dalszego leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego.
- To krótkoterminowa forma specjalistycznego wsparcia.
- W teorii poradnictwo psychologiczne zakłada jednorazowe spotkanie, jednak warto mieć na uwadze, że w praktyce nierzadko okazuje się, że wywiad, udzielenie pełnej porady i postawienie diagnozy może wymagać kilku spotkań z psychologiem.
- Spotkanie z psychologiem opiera się na otwartej, szczerej i empatycznej rozmowie oraz przedyskutowaniu tematów związanych z wewnętrznymi zmaganiami pacjenta, wyzwaniami życiowymi, kryzysami i doświadczanymi problemami.
- Psycholog na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia pomaga odkryć możliwe formy pomocy i wskazać kierunki działań prowadzących do poprawy samopoczucia i jakości życia pacjenta.
Konsultacje psychologiczne z Centrum Psychoterapii Blisko
W Centrum Psychoterapii Blisko każdy może skorzystać z konsultacji prowadzonych przez naszych doświadczonych psychologów. Co ważne, nasze gabinety znajdują się w kilku dogodnych lokalizacjach. W razie potrzeby gotowi jesteśmy również na konsultację przeprowadzoną online.
Konsultacja psychologiczna Gdańsk
Mamy aż dwa gabinety w Gdańsku:
- ul. Ludwika Waryńskiego 11/7, 80-433 Gdańsk
- ul. Juliusza Słowackiego 2/15, 80-257 Gdańsk
Konsultacja psychologiczna Gdynia
W Gdyni znajdujemy się w:
- ul. Bema 10/1, 81-386 Gdynia
Konsultacja psychologiczna Nowy Dwór Gdański
Centrum Psychoterapii Blisko jest także w Nowym Dworze Gdańskim. Nasz gabinet znajdziesz przy ulicy:
- Plac Wolności 22/20, 82-100 Nowy Dwór Gdański
Konsultacja online
Konsultacje online w Centrum Psychoterapii Blisko to opcja, która powstała z myślą o osobach, które z różnych przyczyn nie mogą odbyć konsultacji w jednym z naszych stacjonarnych gabinetów. Bez względu na to, z jakimi problemami się zmagasz, udzielimy Ci wsparcia również na odległość, gwarantując pełną poufność i dbając o Twoje poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologicznej?
Spotkanie z psychologiem jest rozwiązaniem właściwym dla każdej osoby, która boryka się z różnego rodzaju problemami sfery emocjonalnej lub doświadcza kryzysu na różnych płaszczyznach życiowych (np. w związku, w pracy). Oznacza to, że do specjalisty na konsultację może (i powinna) zgłosić się nie tylko osoba, która ma świadomość doświadczania poważnych problemów psychicznych (np. zaburzeń psychicznych), ale też osoba, która czuje się przytłoczona, zagubiona i nie potrafi znaleźć skutecznego wyjścia z trudnej sytuacji.
Niestety z powodu krzywdzących stereotypów o pracy psychologów niektóre osoby zwlekają lub całkowicie rezygnują z poradnictwa, gdyż nie są przekonane, czy ich problemy są na tyle poważne, aby móc skorzystać z pomocy specjalisty. Tymczasem psychologowie są po to, aby wspierać pacjenta w określonych sytuacjach życiowych, bez względu na to jak poważna wydaje się być nasza sytuacja w mniemaniu innych osób z otoczenia.
Objawy, które powinny skłonić do wizyty u psychologa
Z jakimi objawami do psychologa? Poniżej znajdziesz przykładowe wskazania do pomocy psychologicznej.
- utrzymujący się spadek nastroju (zaburzenia nastroju, emocji i aktywność);
- utrata radości z życia;
- chroniczny stres;
- ataki paniki;
- doświadczanie lęków, uczucia niepokoju, natrętnych myśli;
- trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji interpersonalnych;
- problemy z adaptacją do nowych sytuacji, okoliczności i zdarzeń;
- chwiejność i zmienność emocji;
- epizody depresyjne;
- uczucie napięcia emocjonalnego;
- problemy ze snem;
- problemy związane z odżywianiem;
- przechodzenie przez trudną sytuację lub doświadczanie kryzysów życiowych o różnym charakterze (np. żałoba, konflikty rodzinne, kryzysy w związku, rozwód, problemy wychowawcze, wypalenie zawodowe, choroby przewlekłe, niepełnosprawność w rodzinie, uzależnienia, brak równowagi między życiem osobistym a zawodowym);
- utrata energii i zainteresowania rzeczami i aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność;
- problemy z koncentracją, rozdrażnienie;
- choroby ciała, których źródło tkwi w psychice (np. problemy skórne, choroby żołądka);
- zainteresowanie tematem przebiegu terapii, a także wskazań do podjęcia tego rodzaju specjalistycznego wsparcia.
Jeśli doświadczasz, którychś z powyższych sytuacji i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić – nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty.
Nie ignorujemy zgłaszanego problemu u dzieci. W Centrum Psychoterapii Blisko nie zapominamy również o młodszych Pacjentach. Konsultacje psychologiczne starszego dziecka od 13 roku życia prowadzone są przez doświadczonych psychologów, którzy doskonale rozumieją świat młodego pokolenia i znają specyfikę trudności emocjonalnych dzieci w wieku dojrzewania.
Jak przebiega konsultacja psychologiczna?
Konsultacje psychologiczne to moment, w którym pierwszy raz spotkasz się ze specjalistą, aby porozmawiać o problemie, a także skupić się na jego zdefiniowaniu. Psycholog zbiera wywiad, który pomaga mu określić, w jakim stopniu i w jakich obszarach doświadczane trudności wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Po przebytej rozmowie psycholog może wskazać na konieczność kolejnego spotkania w celu dalszej diagnozy. Może też zaproponować kontakt z innym specjalistą i podjęcie właściwej formy wsparcia (np. psychoterapia, interwencja kryzysowa, wizyta u psychiatry).
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz, jak wygląda wizyta u psychologa i czego się spodziewać.
Cena konsultacji psychologicznej – co warto wiedzieć
Nasze Centrum Psychoterapii Blisko oferuje szeroki zakres usług psychologicznych i psychoterapeutycznych.
Konsultacje psychologiczne w Centrum Psychoterapii Blisko
Dla każdego psychologa z Centrum Psychoterapii Blisko priorytetem jest zdrowie psychiczne pacjenta. Jesteśmy zaangażowani na każdym etapie pomocy i dbamy o to, aby każdy, kto nam zaufa, czuł u nas spokój, bezpieczeństwo i komfort. Poradnictwo psychologiczne to bardzo często pierwszy krok do zidentyfikowania źródła, a także przyczyn przeżywanych problemów.
,,I co dalej? Czy po konsultacji i postawieniu diagnozy zostanę bez wsparcia?”
Jeśli tylko wyrazisz chęci, zapewnimy Ci ciągłość leczenia – w gabinecie lub online. Pamiętaj również, że konsultacja psychologiczna nie jest żadną oznaką słabości. Wprost przeciwnie. Jest to przejaw odwagi i troski o swoje zdrowie psychiczne i funkcjonowanie w życiu codziennym. Decyzja o wsparciu specjalisty może zapoczątkować zmiany w Twoim życiu i jego jakości.